پورتال چیست؟

پورتال چیست؟

در این مطلب سعی دارم معنا و مفهوم پورتال را بررسی نمایم و همچنین به تفاوت آن با یک وب سایت بپردازم. امیدوارم که بتوانم این مفهوم را بدرستی به شما دوست عزیز انتقل دهم . ولی بهتر است قبل از خواندن این مطلب نگاهی به مطلب ” طراحی وب سایت چیست؟ ” بیندازید.
 پورتال ها سایتهای پویای جامعی هستند که چند هدف خاص را در یک سایت دنبال می کنند به عبارت دیگر مجموع چند سایت پویا که برای رسیدن به هدفی خاص در کنار هم قرار گرفته اند را می توان پورتال نامید. به عنوان مثال پورتال طراحی وب سایت می تواند از چند سایت داینامیک تشکیل شده باشد که هر یک امکانات خاصی چون اخبار، نظر سنجی و … را در اختیار مدیران آن قرار دهد. تمام ویژگی های یک سایت پویا می تواند در یک پورتال نیز صدق کند .

معنای لغوی و تعریف واژه پورتال

واژه پورتال یا portal در فرهنگ لغت فارسی به معنای در ، درگاه ، دریچه ، دروازه ، مدخل ، شاهراه ، باب ، سردرب و ایوان است. ولی در هر جا بستگی به کاربردی که دارد معانی متفاوتی پیدا می کند . با توجه به اینکه زمینه فعالیت ما در حوزه فناوری اطلاعات است به محض اینکه با واژه پورتال برخورد می کنیم می بایست واژه درست وب پورتال را استفاده کنیم .

بدون توجه به اینکه در چه حوزه ای بحث می شود پورتال یعنی دروازه ورودی به یک محیط دیگر ، شما وقتی از دروازه یک شهر عبور می کنید به منابع درون شهر می توانید دسترسی داشته باشید ، چرا شما منابع درون شهر را می خواهید ؟ این یک نیاز برای شما است ، منابع داخل یک شهر دیوار کشیده شده را تصور کنید ، برای دسترسی به داخل شهر و محیط آن می بایست از درب ورودی آن که درگاه یا دروازه شهر هم نامیده می شود عبور کنید.

منابعی که در یک شهر وجود دارد چیست ؟ مغازه ها ، اداره ها، سازمان ها ، مردم و هر چیز دیگر ، حال همین تعریف را می توانیم برای وب پورتال نیز در نظر داشته باشیم ، شما تصور کنید که برای استفاده درست از منابع اینترنت می بایست راه ورودی به این منابع را بیابید و این راه ورود در حقیقت همان وب پورتال یا به اختصار پورتال است . توجه داشته باشید که شما با توجه به نیازتان منابع را بدست می آورید . یک وب پورتال در حقیقت دروازه ای به دنیای اطلاعات الکترونیکی است .

واژه پورتال یا portal

انواع پورتال

پورتال های وب یا همان وب پورتال ها بر اساس نوع کاربردی که از آنها می شود طبقه بندی می شوند که برخی از آنها به شرح زیر هستند :

۱.  پورتال های شرکتی : دسترسی اختصاصی به اطلاعات خاصی از یک شرکت یا کمپانی خاص را فراهم می کند مثلا www.paazen.com یکی از انواع این پورتال ها است .

۲.  پورتال های تجاری: اینگونه پورتال ها در زمینه تجارت الکترونیک فعالیت می کنند مثلا google shop یکی از این نوع پورتال ها است.

۳.  پورتال های شهری: دسترسی به خدمات و اطلاعات یک شهر را ممکن می سازد . مثلا www.tehran.ir یکی از این نوع پورتال ها است .

۴.  پورتال های فراگیر: دسترسی از طریق تجهیزات فراگیر مثل PDA را ممکن می سازد.

۵.  پورتال های تخصصی: پورتال هایی هستند که برای یک هدف خاص طراحی شده اند مثلا webschool.paazen.com یک پرتال تخصصی آموزشی است .

۶.  پورتال های فضای کار: پورتال هایی هستند که بر اساس زمینه های کاری مختلف طراحی می شوند.

۸.  پورتال های علمی: پورتال هایی هستند که امکان همفکری بین افراد متخصص در انجام یک پروژه مشترک را می دهند.

نوشتهٔ پیشین
تفاوت وب سایت با پورتال
نوشتهٔ بعدی
هشتگ چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آخرین اخبار و اطلاعیه ها

فهرست