DNS چیست؟

DNS مخفف  Domain Name System  یا “سیستم نام دامنه” است.
DNS یک سیستم پایگاه داده است که نام کامل دامنه را به یک آدرس IP ترجمه می کند.

کامپیوترهای موجود در یک شبکه برای اتصال به یکدیگر از آدرسهای IP استفاده می کنند، ولی به خاطر داشتن آدرس های IP کامپیوترهای مختلف برای دسترسی و اتصال به آن ها بسیار سخت و دشوار است.  پس شما هر وقت می خواهید وارد وب سایتی شوید، می بایست آدرس وب سرور آن را بدانید و هیچ وقت با آدرس IP مشخص شده آن وارد نمی شوید.

برای مثال به خاطر سپردن نام دامنه گوگل google.com بسیار ساده و قابل فهم تر است ولی به خاطر سپردن آدرس IP نظیر آن ( ۱۷۳.۱۹۴.۳۹.۷۸ ) بسیار دشوار است. ولی شما اگر آدرس عددی یا آی پی را در قسمت مرورگر آدرس بار مرورگر خود بنویسید بازهم وارد سایت گوگل خواهید شد.

DNS
نگرانی های امنیتی در مورد DNS

بعضی ویروس ها و برنامه های مخرب، سرویس دهنده DNS را با یک سرویس دهنده DNS دیگر که توسط برخی از سازمان های مخرب یا کلاهبردار ایجاد شده است عوض می کنند. این سرورهای مخرب می توانند کاری کنند تا وب سایت های مشهور مانند گوگل، یاهوو… به آدرس های آی پی متفاوت اشاره کنند، که ممکن است توسط کلاهبردارها راه اندازی شده باشند.

برای مثال زمانی که شما به facebook.com متصل می شوید در صورتیکه درخواست به DNS مربوط به ISP خودتان برود در این صورت آدرس IP واقعی فیس بوک را بر می گرداند اما درصورتی که کامپیوتر یا شبکه تان قربانی DNSهای مخرب شده باشد در اینصورت با یک آدرسIP متفاوت مواجه خواهید شد. در این حالت نیز شما در آدرس بار مرورگر خود facebook.com را خواهید دید ولی ممکن است شما در صفحه واقعی فیس بوک نباشید چرا که سرور DNS مخرب شمارا به یک آدرس IP دیگر ارجاء داده است.

منبع: pcquest
نویسنده: سید سعید موسوی زاهد
نوشتهٔ پیشین
فید، خوراک یا RSS چیست؟
نوشتهٔ بعدی
تاثیر درج اخبار لحظه ای در سئوسایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آخرین اخبار و اطلاعیه ها

فهرست